Nasina chia


Poznaj właściwości odżywcze nasion chia  i dowiedz się dlaczego zostały okrzyknięte mianem "superfood"!



 




Troszkę z historii...



 

Roślina pochodzi z terenów Meksyku i Gwatemali, a z jej wyjątkowych właściwości odżywczych korzystali już Aztekowie.

Przez wieki te niewielkie nasionka były używane jako podstawowe pożywienie dla Indian z południowo-zachodniej części dzisiejszego Meksyku. Znana była jako pokarm dla biegaczy; używano jej jako pożywienia wysokoenergetycznego już za czasów Azteków. Wiadomo, że wojownicy Azteccy w czasie konkwisty przeżywali na jej nasionach. Indianie począwszy od rzeki Colorado aż po wybrzeża Kalifornii zajmujący się handlem żółwimi pancerzami zwykle mieli z sobą jedynie nasiona chia (miejscowa nazwa) jako pożywienie. Kronikarze jezuiccy opisują chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy, a przed szarłatem. Hołd i podatek dla kapłanów i szlachty azteckiej często płacony był w nasionach chia.

 

 


Źródło...

 

 
 
Te niepozorne nasiona stanowią doskonałe źródło kawasów omega-3, przeciwutleniaczy, błonnika, witamin B1, B2, B3 oraz minerałów - żelaza, wapnia, potasu, cynku oraz magnezu.Nasiona zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego w wodzie), znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy i kawowy,oraz flawonoidy w tym myrycetynę, kwercetynę i kemferol). Nasiona Chia nie zawierają glutenu, zawierają śladowe ilości sodu.
Uzyskuje się z nich około 25-30% oleju, w większości kwasu ?-linolenowego. Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 – około 64%.
 
 

Szczególnie polecane...
 
 

Doskonała dla osób będących na diecie, sportowców, diabetyków, uczulonych na gluten, chcących zrzucić zbędne kilogramy i innych.
Ze względu na wysokie właściwości energetyczne i zdolność zatrzymywania wody polecane są wszystkim, którzy intensywnie uprawiają sport. Zapewniają odpowiednie nawilżenie organizmu oraz dają uczucie sytości. Nasiona chia spowalniają rozkład węglowodanów na cukry proste, dlatego są idealnym dodatkiem śniadaniowym w diecie diabetyków. Dzięki nim unikniemy powstawania niżów i wyżów w stężeniu cukru we krwi, a paliwo potrzebne nam m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu, będzie dostarczane równomiernie.

Osoby cierpiące na atonię czy niestrawności na tle nerwowym, osoby cierpiące na zapalenie serca, na wymioty (po 5 godzinach od posiłku itp). częste spożywanie pianko-galaretki z nasion chia pomaga. Objawy stają się coraz łagodniejsze, czas przechodzenia pokarmu skraca się, następuje znacząca poprawa w wydzielaniu soków trawiennych.

Właściwości koloidów występujących w nasionach szałwi hiszpańskiej pomagają w trawieniu wszystkich pokarmów osobom cierpiącym na nadkwasotę.

Nasina chia wspomagają nasze tkanki, nasze mięśnie, dają energię i to wraz z uwodnieniem, nie posiadają niekorzystnych cech jak inne substancje, a to z powodu fizykochemicznych właściwości, właściwości wspierających proces leczenia uciążliwych problemów z trawieniem.

Jako źródło białka nasiona chia posiadają łatwo przyswajalne białko. Wynikiem tego jest szybka metaboliczna utylizacja w komórkach ustroju. Ta efektywna asymilacja robi z szałwii hiszpańskiej bardzo skuteczną pożywkę zwłaszcza podczas wzrostu i rozwoju u dzieci oraz nastolatków. Również wzrost i regeneracja tkanek podczas ciąży oraz karmienia piersią; do tego zalicza się jeszcze regenerację mięśni dla sportowców i wyczynowców np. Takich dyscyplin jak podnoszenie ciężarów.

Inną unikalną cechą nasion chia jest wysoka zawartość oleju, są bogatym źródłem tłuszczów nienasyconych np. omega-3. Zawiera 3 razy więcej ww. tłuszczów od nasion zbóż i 1.5 od nasion roślin strączkowych [nie dorównuje jednak siemieniu lnianemu]. Ww. tłuszcze t.j. nienasycone trójglicerydy pomagają w emulsyfikacji i w absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina A, witamina D, witamina E i witamina K. Nasiona chia są bogate w kwas linolenowy, nasz organizm nie jest w stanie go syntetyzować. Kiedy jest pod dostatkiem kwasu linolenowego organizm wtedy ma szansę przekształcać go w inne nienasycone kwasy tłuszczowe np. kwas arachidoniowy (omega-6) w zależności od potrzeb.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla normalnej aktywności gruczołów szczególnie dla nadnerczy i tarczycy.
 
Funkcją nienasyconych kwasów tłuszczowych jest współdziałanie z witaminą D w ustroju pozwalające na lepszą dostępność wapnia dla wszystkich tkanek; wspomagają w metabolizm fosforu, stymulują przekształcenie beta-karotenu w witaminę A. Kwasy tłuszczowe są powiązane z normalnym funkcjonowaniem układu płciowego. Nasiona chia zawierają korzystne dla zdrowia długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy (ang. LCT) w odpowiedniej proporcji, zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Są bogatym źródłem wapnia, zawierają boron ważny minerał współdziałający z metabolizmem wapnia w ustroju.
 
 

Z czym to się je...
 
 

Nasiona służą do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.
Jest mnóstwo sposobów, aby nasiona szałwii używać w naszej diecie.
 
 

Jak przygotować pyszny pudding z nasion chia?


Potrzebujesz od jednej dwóch szklanek ulubionego mleka roślinnego, 1/4 szklanki nasion chia i sporą garść ulubionych owoców.  Przygotowanie jest banalnie proste i można do niego zaangażować nawet małe dzieci. Nasiona chia wsypujemy do wysokiej szklanki z mlekiem i dokładnie mieszamy. Deser wkładamy na kilka godzin do lodówki. Gdy pudding z nasion chia już będzie mocno schłodzony, dekorujemy go ulubionymi owocami np. jagodami czy wiśniami. Jeśli masz ochotę na więcej słodkości, posłódź go dodatkowo miodem lub syropem z agawy.



 
Przyrządzanie pianko-galaretki w proporcji 9:1
 
 
 
Wlać odpowiednią ilość wody (czystej) powoli dodając nasion chia, mieszać a najlepiej używać do tego ubijaczki do piany. Taki sposób zapobiegamy tworzeniu się grudek. Odstawić na kilka minut, ubijać jeszcze raz i odstawić na 5 do 10 minut. Przed włożeniem pianko-galaretki do lodówki ponownie ubić, ww. (wytrzyma do ok. 2 tygodni, najlepsza, najpożywniejsza jednak jest świeża pianko-galaretka). Można dodawać takiej pianko-galaretki do dżemów i innych przetworów, chłodnych lub podgrzanych owsianek, do jogurtów, musztard, sosów itd. Dodawać ok. 50% do 75% objętości do surowych, ożywionych dań, całość dobrze wymieszać. Wtedy właśnie można zaobserwować bardzo łagodne w teksturze danie, danie naturalnie emulgowane, emulgacja podnosi wartość smakową pożywienia.
Kilogram nasion wytworzy 10 kilogramów ww. pianko-galaretki. To jest właśnie unikalna strukturalna uwodnionych nasion chia. Komórki nasion absorbujące wodę nadal utrzymują wodę nawet podczas mieszania z innymi produktami, zmniejszając przy tym kaloryczność posiłku, a to poprzez zwiększanie objętości posiłku; nie mają negatywnego wpływu na smak potrawy.
Ww. pianko-galaretka jest bardzo dobrym zamiennikiem tłuszczów tam gdzie wymagany jest w przepisie tłuszcz tam można śmiało zamienić go pianko-galaretką.
 
Warto dodawać te nasiona do jogurtu - w całości lub zmielone. Uważajmy jednak, by nie przesadzić - zalecana dawka to jedna łyżka dziennie.
Wysmarowanie pianko-galaretką wierzchu ciasta zanim zostanie wstawione do odwadniacza (witarianie) lub piecyka t.j. chleby, bułki, ciasteczka itd. Jedynie proporcje wody do nasion proszę trochę zmniejszyć t.j. 8:1; cały ten zabieg przedłuża świeżość pieczywa.
 
 
Nasiona chia należą do tzw. SUPERFOOD, żywności pełnowartościowej, nieprzetworzonej, niskokalorycznej, poprawiającej nam nasze parametry zdrowia. Wygląda na to, że lekkie śniadanie Azteków to dla nas dobry wybór, szczególnie dla osób pracujących koncepcyjnie!
 
 
 
 
 
 
Posiadam w sprzedaży nasina chia (szałwia hiszpańska), 200g w cenie 15,37zł- do negocjacji. Zgłoszenia proszę pisać na e-mail: anima100@wp.pl
Serdecznie zachęcam :)
 
 




Źródła ww. treści:http://www.planetazdrowie.pl,http://pl.wikipedia.org




Komentarze

  1. blog wygląda na ciekawy (na razie jeden wpis przeczytałam) a już go będę śledziła
    i czeka na dalsze czytanie
    a chia już zamówiłam
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Pani Joanno, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Jestem świeżo "upieczoną" blogerką, ale tematyka zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia są mi od dawna bliskie, a takie komentarze są dla mnie motywujące. Czy chia Pani zamówiła u mnie?, bo nie mogę w systemie znaleźć tego zamówienia, ale jeśli nie to w przyszłości zapraszam do mnie :) Pozdrawiam :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty