Lapacho

Lapacho – co to jest?


Lapacho jest to zioło wytwarzane z kory drzewa Tabebuia impetiginosa, pochodzącego z Andów Ameryki Południowej, gdzie żyje do 700 lat. Występuje także pod nazwami: Tahuari, Pau d\'Arco, Herbata Inków, Techome lapacho, Ipe Roxo lub Tacheebo. Stosowane było przez Indian już wiele wieków temu. Zawiera między innymi potas, wapń, żelazo, magnez i miedź. W skład kory, z której pozyskuje się lecznicze właściwości, wchodzą: lapachol, betalapachol, hydroksynaftochinon.

 
 
 
 
 
 
Właściwości zdrowotne lapacho zostały odkryte przez rdzenne plemiona amerykańskie, które wykorzystywały jego korę jako naturalny środek leczniczy.
 Słynie z działania przeciwwirusowego, antybakteryjnego, ale trzeba spożywać go ostrożnie i z umiarem.
Południowoamerykańscy Indianie już setki lat temu znali zalety kory drzewa lapacho (zwanego w Brazylii ipe). Suszyli ją i pili. Zaobserwowali, że skutecznie zwalcza zakażenia bakteryjne, niweluje wirusy (m.in. opryszczki) i grzyby, ma korzystny wpływ na trawienie.

Badania wykazały, że lapacho zawiera wapń, żelazo, magnez, mangan oraz potas. Dwoma głównymi składnikami aktywnymi jest lapachol i beta-lapachon. Herbatę tę można stosować przy chorobach wywołanych przez wirusy, bakterie i grzyby. Trzeba podkreślić, że jest skuteczna wobec bakterii Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody żołądka.
 

 

Wzmacnianie, odtruwanie

Napój ten wzmacnia organizm poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego.
Dobroczynny wpływ na pracę wątroby i układu limfatycznego powoduje też, że lapacho pomaga w odtruwaniu organizmu. Badania naukowe dowiodły także, że składniki kory lapachol i hydroksynaftochinon mają działanie przeciwwirusowe i pomagają zwalczyć wirusy grypy oraz opryszczki.
Ze względu na zawartość żelaza i pobudzanie wytwarzania czerwonych ciałek krwi picie lapacho jest zalecane również przy anemii. Kora lapacho obniża poziom cukru we krwi, więc jest wskazana dla osób z cukrzycą.
 
 

Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne

Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie kory lapacho znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skórnych, także na tle alergicznym oraz urazów i trudno gojących się ran. Lapacho pomaga też w leczeniu chorób grzybicznych.
 
 

Wsparcie układu pokarmowego

Picie napoju lapacho jest zalecane osobom z problemami ze strony układu pokarmowego, gdyż pobudza trawienie, poprawia pracę jelit i skutecznie zwalcza pasożyty. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu pomaga także w leczeniu chorób zapalnych poszczególnych organów systemu trawiennego. Ponadto zaobserwowano korzystny wpływ składników zawartych w korze lapacho na łagodzenie zmian owrzodzeniowych.
 
 

Działanie antynowotworowe?

Kora lapacho badana jest też pod kątem działania antynowotworowego. Na razie aktywny składnik kory - lapachol stosuje się tylko wspomagająco w leczeniu nowotworów, duże znaczenie ma jego działanie odtruwające, gdyż pomaga oczyścić organizm po chemioterapii.

 
Zewnętrznie stosuje się także w oparzeniach, zaćmie, zapaleniu szyjki macicy, zapaleniu pochwy, przewlekłych chorobach dziąseł, stłuczeniach kończyn, użądleniu przez pszczoły, ukąszeniu przez pająki, na torbiele i brodawki.

 

Przygotowanie

Do zaparzania lapacho używamy jednej - dwóch łyżeczek na filiżankę. Po wsypaniu ususzonej kory do wody należy gotować ją 5-20 minut, a potem odstawić na 5 min pod przykryciem, aby dobrze naciągnęła. Jej napar ma kolor brązowy i cierpki smak. Aby była smaczniejsza można dodać miód.
 
 Nie powinno się przekraczać dawki 8 szklanek lapacho dziennie.
Przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia, niedociśnienie, niedokrwistość. Małym dzieciom raczej  nie poleca się podawania tej herbaty. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe także powinny bardzo uważać i raczej nie stosować lapacho .
 
Kuracja lapacho nie powinna trwać dłużej niż od miesiąca do dwóch. Po tym czasie należy zrobić przerwę.
 
 
 

 
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://zielniczek.pl/lapacho-herbata-z-kory/
 
 
 
 
Posiadam w sprzedaży. Opakowanie 70g. W cenie 14,12 zł - do negocjacji.
Zapraszam serdecznie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródła:
 

Komentarze

  1. anjasmara anak siapa
    sandy tumiwa gereja
    yunita siregar dan kekasih
    http://tinyurl.com/zrns2en anak onky alexander dan paula
    http://tinyurl.com/y7yvpt7r meisya siregar dan rudy gusnaldi
    http://tinyurl.com/y9dfkx9t five vi dulu dan sekarang

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty